ZAKOŃCZENIE OBCHODÓW MAŁOPOLSKICH DNI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI NA TERENIE POWIATU DĄBROWSKIEGO
czwartek, 17.10.2019
Przejdź do wpisu ZAKOŃCZENIE OBCHODÓW  MAŁOPOLSKICH DNI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI  NA TERENIE POWIATU DĄBROWSKIEGO

W miesiącach wrzesień – październik 2019r. na terenie Powiatu Dąbrowskiego obchodzone były Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami w ramach projektu współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego.

Inauguracja obchodów miała miejsce 17 września 2019r., kiedy to w stolicy Powiatu  zorganizowano Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnościami. W Marszu wzięło udział ponad 400 osób. Po wspólnej modlitwie w trakcie uroczystej Mszy Świętej w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej, miał miejsce kolorowy i rozśpiewany Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnościami prowadzony przez dąbrowską orkiestrę dętą, którego uwieńczeniem była bardzo podniosła, a jednocześnie symboliczna chwila – wypuszczenie balonów wprost do nieba.

Kolejnym etapem obchodów Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami był Piknik Integracyjny, w którym wzięło udział około 300 Wychowanków placówek działających na terenie Powiatu Dąbrowskiego na rzecz osób niepełnosprawnych. Głównym celem spotkania była przede wszystkim, dobra zabawa i integracja pomiędzy osobami z niepełnosprawnością  a osobami pełnosprawnymi, jak również wymiana doświadczeń pomiędzy Uczestnikami oraz Kadrą wszystkich placówek prowadzonych przez bardzo aktywnie działające stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Dąbrowskiego.

W dniu 10 października 2019 roku na terenie Powiatu Dąbrowskiego odbyła się Konferencja pt. „Niepełnosprawność – pokonajmy nasze bariery”. Stanowiła ona zwieńczenie obchodów Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami na terenie Powiatu Dąbrowskiego, Organizatorami Konferencji byli Powiat Dąbrowski oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej. Współorganizatorami z kolei było Stowarzyszenie „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie oraz Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego.   

Zagadnienia poruszane na Konferencji oscylowały wokół jednego, głównego nurtu dyskusji, a mianowicie niepełnosprawności w przestrzeni publicznej. Obserwując środowisko osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych zamieszkujących na terenie Powiatu Dąbrowskiego, można zauważyć, że potrzeba debaty na taki temat była i nadal jest ogromna. Nie brakuje osób chętnych do wsłuchania się w problemy innych i do wymiany doświadczeń w zakresie niepełnosprawności.

Uczestnicy Konferencji mieli możliwość wysłuchania czterech wykładów poświęconych tematowi mądrego wspierania osób niepełnosprawnych na drodze do jak najpełniejszej samodzielności, w poszanowaniu ich godności oraz zrozumienia procesów prowadzących do autonomii osób niepełnosprawnych.

Konferencję rozpoczęła Pan Agnieszka Anioł – Głuszek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie prelekcją zatytułowaną „Integracja poprzez działanie – warsztaty włączające dla młodzieży” Następnie Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serce” – Pan Bogdan Sosin wystąpił  z prezentacją filmową zatytułowaną „Oczami osoby niepełnosprawnej – refleksje osób   z niepełnosprawnością – bariery, marzenia i plany. Z kolei Pani Ines Szczepańska – Kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, przybliżyła Uczestnikom Konferencji temat: „Czy osoba niepełnosprawna czuje i potrzebuje tak jak Ty czy może inaczej? Zaburzenia psychicznie i zachowania u osób niepełnosprawnych wymagające uwagi”. Na zakończenie wszyscy obecni mieli możliwość wysłuchania wystąpienia Prezesa Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego Pana Norberta Kopcia zatytułowanego „Niepełnosprawni chorują tak jak my”.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej będącego, realizatorem projektu pn. Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami na terenie Powiatu Dąbrowskiego serdecznie dziękuje wszystkim obecnym, którzy postanowili uczestniczyć w tych jakże ważnych, dla środowiska osób niepełnosprawnych  i ich przyjaciół wydarzeniach.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego