Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde umieszczone w rodzinie zastępczej dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.
Od 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o świadczenie 500+.
Wniosek będzie można złożyć tylko elektronicznie.
Prawo do świadczenia wychowawczego
Prawo do świadczenia wychowawczego ZUS ustalił na tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego.
Jeśli wniosek zostanie złożony od 1 lutego do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, prawo do świadczenia zostanie przyznane od 1 czerwca do 31 maja roku następnego (np. wniosek złożony od 1 lutego do 31 maja 2022 r., świadczenie zostanie przyznane od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.).
Jeśli wniosek zostanie złożony po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym wniosek został złożony do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej.
Jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, prawo do świadczenia zostanie przyznane od dnia umieszczenia dziecka w pieczy.
Jeśli dziecko kończy 18. rok życia w trakcie okresu świadczeniowego, ZUS przyzna świadczenie wychowawcze do dnia ukończenia przez dziecko 18 lat.
Wysokość świadczenia
Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko.
Złożenie wniosku
Od 2022 r., aby otrzymać świadczenie wychowawcze należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek: SW-O (dla osób sprawujących pieczę zastępczą nad dzieckiem albo opiekunów prawnych, albo opiekunów faktycznych).
Wnioski o świadczenie wychowawcze składa się tylko elektronicznie. Wnioski można złożyć przez PUE ZUS.
Jeżeli wniosek składa się przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma się profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku.
Dokumenty jakie należy dołączyć do wniosku
Aby otrzymać świadczenie wychowawcze rodzice zastępczy muszą dołączyć do składanego elektronicznie wniosku zaświadczenie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie potwierdzające umieszczenie dziecka w pieczy (w zaświadczeniu powinna być data umieszczenia w pieczy zastępczej).
Pomoc
W sprawie świadczenia wychowawczego można otrzymać pomoc :
– w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres:cot@zus.pl,
– we szystkich placówkach ZUS,
– podczas e-wizyty w ZUS.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2407 ze zm.).
Więcej informacji na stronie ZUS: