Policja ostrzega i radzi. Nie daj się oszukać „na informacje o koronawirusie”
piątek, 27.03.2020
Przejdź do wpisu Policja ostrzega i radzi. Nie daj się oszukać „na informacje  o koronawirusie”

W Polsce ogłoszono stan epidemii i wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z koronawirusem a policjanci zaczęli otrzymywać sygnały o przypadkach oszustw z tym związanych.

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa policja apeluje do wszystkich o zachowanie ostrożności i przestrzega przed oszustami. Przestępcy wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, wyłudzają pieniądze, wykorzystując rózne metody. Najpopularniejsze to:

  1. fake news – na portalach społecznościowych, stronach informacyjnych, wyglądających  jak prawdziwe strony policji, gazety, czy stacji TV  umieszczają nieprawdziwe artykuły, które aby przeczytać należy zalogować się do serwisu Facebook. Przestępcy po uzyskaniu dostępu do Facebooka, wysyłają do znajomych prośbę o pilne przelanie pieniędzy, najczęściej z użyciem kodów BLIK.
  2. informacje o rzekomym wsparciu żywieniowym, do uzyskania którego wymagane jest logowanie do Profilu Zaufanego,
  3. możliwość skorzystania ze szczepionki na koronawirusa po dokonaniu „dopłaty do refundacji”, 
  4. wiadomość o blokadzie środków na rachunku na poczet specjalnych rezerw krajowych w NBP.

Policja radzi korzystać tylko ze sprawdzonych portali sprzedażowych, nie otwierać linków z nieznanych stron internetowych, nie odpowiadać na podejrzane sms-y, dotyczące epidemii lub przesyłek kurierskich i zachować czujność przy zmianie hasła do bankowości internetowej. Należy zwrócić szczególną uwagę na umowy i zobowiązania zawierane przez internet szczególnie korzystania z „atrakcyjnych pożyczek” czy kredytów długoterminowych.

Ponadto w sieci zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży środków mających rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa. Oszuście oferują je w Internecie podszywając się pod instytucje i organizacje, które mają na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem.

W czasie walki z COVID-19 policja apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek przy zakupie asortymentu mającego nas chronić przed wirusem, jak również zwraca się do wszystkich z prośbą o uwrażliwienie w tym temacie seniorów i osoby samotne. Policja prosi również o zgłaszanie wszelkich przypadków domokrążców proponujących dezynfekcję domów i mieszkań w związku z zagrożeniem koronawirusem.