- P R Z E M O C F I Z Y C Z N A – są to wszelkie działania polegające na użyciu siły
i prowadzące do nieprzypadkowych urazów, zranień, stłuczeń, złamań czy zasinień. Osoba stosująca przemoc wykorzystuje swoją przewagę fizyczną zadając ból i cierpienie drugiej osobie.
Niektóre ze skutków stosowania przemocy fizycznej:
– kalectwo,
– różne choroby somatyczne uwarunkowane uszkodzeniami narządów wewnętrznych lub organicznymi uszkodzeniami mózgu,
– śmierć
Skutki stosowania przemocy fizycznej wobec dzieci:
brak poczucia bezpieczeństwa, przynależności uczuciowej, identyfikacji, obniżona samoocena, jak również brak akceptacji własnej osoby. Dzieci, które są ofiarami przemocy fizycznej przeżywają stany depresyjne i lęki, mogą wystąpić u nich zaburzenia koncentracji i pamięci, zaburzenia zachowania – agresywność, nadpobudliwość, egocentryzm, itp.
- P R Z E M O C P S Y C H I C Z N A – to umyślne działania wykorzystujące nie siłę fizyczną lecz mechanizmy psychologiczne, powodujące obniżenie poczucia własnej wartości
u osoby doznającej przemocy, pojawienie się stanów lękowych i nerwicowych. Przemocą psychiczną jest również ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, szczególnie z osobami najbliższymi – rodziną, przyjaciółmi.
Przemoc psychiczna może prowadzić do:
– podważenia poczucia własnej wartości, kompetencji,
– stanów nerwicowych,
– stanów depresyjnych i lekowych,
– choroby psychosomatyczne,
– izolacja,
– poczucie wstydu, inności, winy
Skutki stosowania przemocy wobec dzieci:
przemoc psychiczna wywołuje negatywne przeżycia, takie jak: lęk, poczucie niesprawiedliwości i bezsensu, świadomość braku miłości rodzicielskiej, zaburzenia snu, przygnębienie, nerwice, zachowania agresywne, a nawet myśli i próby samobójcze, itp.
- P R Z E M O C S E K S U A L N A – polega na wymuszaniu niechcianych przez ofiarę zachowań w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych sprawcy. Często tej formie przemocy towarzyszy przemoc fizyczna.
Niektóre ze skutków stosowania przemocy seksualnej:
– zaburzenia seksualne,
– zaburzenia pożądania u kobiet i negatywne postawy wobec mężczyzn i seksu
– trudności w nawiązywaniu kontaktów z płcią przeciwną i niepowodzenia seksualne.
– tendencje do zachowań o charakterze przestępczym
– tendencje do stosowania przemocy w życiu dorosłym, także wobec dzieci.
Skutki stosowania przemocy seksualnej wobec dzieci:
erotyzacja dziecka, zaburzenia snu, fobie, lęki, nerwice, depresje. Ofiary przemocy seksualnej przejawiają prowokacyjne zachowania seksualne wobec swoich rówieśników, wykazują zachowania agresywne i autodestrukcyjne, łącznie z podejmowaniem prób samobójczych, albo wręcz przeciwnie – ich zachowania są regresywne, izolują się. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów przemocy dzieci doznające tego typu nadużyć mają problemy w szkole, uciekają z domu, cechują je zachowania przestępcze oraz niska samoocena, poczucie winy i krzywdy, itp.
- P R Z E M O C E K O N O M I C Z N A – to działania prowadzące do całkowitego finansowego uzależnienia ofiary od sprawcy. Stosowanie przemocy ekonomicznej wpływa niekorzystnie na poziom samooceny osoby doznającej przemocy, która jest zmuszana do proszenia o pieniądze, bądź tez jest zmuszana do zaciągania kredytów i poręczeń wbrew swojej woli.
Stosowanie przemocy prowadzi do:
niskiej samooceny, poczucia bezsilności i bezradności, ciągłego niepokoju, depresji oraz chorób związanych ze stresem. Szczególnie dramatyczne konsekwencje przemocy zauważa się u dzieci. Powoduje ona bowiem w ich psychice nieodwracalne skutki, które mogą dać znać o sobie dopiero w życiu dorosłym, itp.