Mity dotyczace przemocy:
- Przemoc w rodzinie to sprawa prywatna i nie należy się do niej wtrącać
NIEPRAWDA
Przemoc, wykorzystywanie, bicie, krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, tak samo groźnym i podlegającym karze jak przemoc wobec obcych. Wspólne zamieszkiwanie nie daje nikomu prawa do stosowania przemocy, nie zwalnia z odpowiedzialności prawnej.
- Przemoc jest wtedy gdy są widoczne ślady
NIEPRAWDA
Nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości, aby być ofiara przemocy domowej. Ponizanie, obelgi czy zaniedbanie bolą tak samo jak bicie.
- Przemoc dotyczy tylko marginesu społecznego
NIEPRAWDA
Przemoc występuje we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od wykształcenia czy sytuacji materialnej.
- Osoby doświadczające przemocy akceptują ją
NIEPRAWDA
Ofiary przemocy w rodzinie nie chcą być źle traktowane przez swoich bliskich. Ofiary zawsze próbują się bronić, ich działania są jednak mało skuteczne. Nieracjonalne strategie obronne, w konsekwencji powodują nasilenie przemocy.
- Przemoc, jako jednorazowy incydent nigdy się nie powtórzy
NIEPRAWDA
Przemoc niemal nigdy nie jest pojedynczym wydarzeniem. Przemoc ma tendencję do powtarzania i nasila się z czasem. Nie wolno biernie czekać i łudzić się że przemoc sama się skończy.
- Przyczyna przemocy jest alkohol
NIEPRAWDA
Uzależnienie od alkoholu nie zwalnia od odpowiedzialności za działania dokonane pod jego wpływem. Często sprawcy przemocy usprawiedliwiają swoje zachowanie problemem alkoholowym by uniknąć odpowiedzialności.
- Nie można zmienić swojego losu
NIEPRAWDA
Nawet po wielu latach można przerwać przemoc. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć NIE.