Wojewódzki system koordynacji pomocy dla Ukrainy
poniedziałek, 28.02.2022
Przejdź do wpisu Wojewódzki system koordynacji pomocy dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy – ważne informacje

1. Wszyscy Ukraińcy, którzy przybędą do Małopolski, otrzymają wsparcie a przede wszystkim bezpieczne schronienie. Jesteśmy w pełni przygotowani do przyjmowania osób, które będą do nas przyjeżdżały z punktów recepcyjnych uruchomionych w województwie podkarpackim (w ramach ustalonych zasad współpracy osoby z punktów na Podkarpaciu są przekierowywane właśnie do Małopolski). W praktyce odbywa się to w taki sposób, że w danym punkcie recepcyjnym Ukraińcy otrzymują konkretny, potwierdzony adres, pod który mogą się udać lub pod który zostaną przewiezieni transportem zorganizowanym. W jego organizacji uczestniczy Straż Pożarna. Małopolskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z punktami recepcyjnymi na Podkarpaciu, na bieżąco aktualizując również wcześniej przygotowaną bazę miejsc dla Ukraińców.

2. Na dworcu PKP w Krakowie uruchomiliśmy – we współpracy z PKP – specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Punkt znajduje się tuż przy peronie nr 4. Został specjalnie oznakowany. W tym punkcie Ukraińcy, którzy opuścili swój kraj w związku z konfliktem zbrojnym i znaleźli się w Małopolsce, a nie przeszli przez punkty recepcyjne – otrzymają informacje o miejscu, do którego mogą się udać. Oprócz noclegu zapewnimy tym osobom także wyżywienie. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim.

3. Baza miejsc została utworzona m.in. w oparciu o miejsca wskazane przez Pana Marszałka Województwa Małopolskiego, jak i współpracę z rektorami. Kraków, jako miasto nauki, ośrodek akademicki, stanął na wysokości zadania. Miejsca będą udostępniane w akademikach, obiektach turystycznych czy dotychczas wskazywanych jako miejsca kwarantanny zbiorowej.

4. Niezależnie od powyższego Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie otrzymuje szereg zgłoszeń od podmiotów prywatnych, jak również od osób indywidualnych oferujących miejsca w swoich nieruchomościach, hotelach itp., z których mogliby skorzystać Ukraińcy szukający w naszym województwie schronienia. Koordynujemy te działania na poziomie województwa. W tym celu został utworzony specjalny kanał komunikacyjny. Wszystkie takie zgłoszenia należy kierować na adres ukraina@muw.pl. Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego kontaktują z osobami zgłaszającymi akces do użyczenia swoich miejsc noclegowych za pośrednictwem tego adresu.

5. Wobec dużej liczby osób kontaktujących się z nami i zgłaszającymi gotowość do włączenia się albo w transport darów na Ukrainę, albo transport osób uciekających z terenów objętych wojną, uruchomiliśmy adres mailowy, za pośrednictwem którego będziemy koordynować te zgłoszenia. Prosimy kierować te zgłoszenia na adres: transport.ukraina@muw.pl.

6. W ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców uruchomiliśmy specjalną infolinię. Działa ona wspierająco względem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pod numerem: 12 210 20 02 pracownicy MUW udzielają informacji Ukraińcom szukającym schronienia w naszym województwie. Infolinia jest czynna 24 h na dobę.

7. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.00 działa również infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy (tel. 12 210 2020).

8. W związku z masowym napływem migrantów z Ukrainy wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o utworzeniu przy siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców (ul. Przy Rondzie 6) dodatkowego punktu obsługi. W nowo powstałym kompleksie znajdzie się 12 stanowisk do obsługi cudzoziemców oraz przestronna poczekalnia ze stanowiskiem recepcyjnym.

9. Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy są opublikowane tutaj: https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Pytania/zgłoszenia w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy prosimy kierować na adres pomoc.ukraina@muw.pl

W GALERII PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ PRZYDATNE INFORMACJE

zobacz galerię