Ostrzeżenie o upałach -bądź czujny
środa, 26.06.2019
Przejdź do wpisu Ostrzeżenie o upałach -bądź czujny

Temperatury sięgające latem trzydziestu kilku stopni w cieniu przestają powoli dziwić. O ile młody zdrowy organizm radzi sobie z upałem bez większych problemów, o tyle dla osób starszych i małych dzieci może być on zwyczajnie niebezpieczny. – Apeluję o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i osób w naszym otoczeniu, zwłaszcza najmłodszych i osób starszych – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Wysokie temperatury jednych cieszą bardzo, innych trochę mniej, ale nie ma wątpliwości, że utrzymujący się wiele dni upał potrafi dać się we znaki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne ostrzeżenia, a alerty pogodowe dotyczą wielu rejonów Polski.

Jak podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, na niebezpieczne działanie upałów szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i mniej samodzielne.

– Apeluję o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i osób w naszym otoczeniu, zwłaszcza najmłodszych i osób starszych. Jeśli spotkamy na ulicy seniora, który wygląda, jakby źle się poczuł, podejdźmy, zapytajmy, czy coś się stało, a w razie konieczności udzielmy pomocy. Uczulmy naszych bliskich, rodziców, dziadków, by unikali przebywania na pełnym słońcu dłużej niż to konieczne. To bardzo ważne, byśmy troszczyli się o siebie nawzajem – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Szefowa MRPiPS przypomina także o spoczywających na pracodawcach obowiązkach związanych z zapewnieniem pracownikom odpowiednich warunków pracy w gorącym letnim okresie.

– W Kodeksie pracy znajdują się wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w czasie upałów. Gorąco apeluję, dbajcie o komfort pracy swoich pracowników. Dobre samopoczucie to efektywniejsza praca, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – wskazuje minister Bożena Borys-Szopa.

O tym, jak pracować w upale, przeczytają Państwo w naszym opracowaniu:

Jak pracować w upale?

źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/upal-nie-odpuszcza-uwazajmy-na-siebie